8 مرحله برای افزایش فروش فروشگاه آنلاین

خیلی‌ها فکر می‌کنند راه اندازی یک تجارت جدید تجارت الکترونیک ایده خوبی است. یا شاید شما قبلا یک تجارت الکترونیک دارید و از خود می‌پرسید اکنون برای موفقیت در این زمینه چه کاری باید انجام دهید. وضعیت شما هر چه باشد، یک سری کارها میتوانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که فروشگاه تجارت الکترونیک شما در دریایی از وبسایت‌ها از بین نخواهد رفت. در این مقاله در خصوص روش‌ها و مراحل رشد تجارت الکترونیک و افزایش فروش فروشگاه های آنلاین صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روش‌های افزایش فروش فروشگاه آنلاین

شروع یک کار چه شروع یک تجارت سنتی و چه یک تجارت الکترونیک آنلاین ممکن است چالش برانگیز باشد. طبق داده‌های اداره آمار، حدود 20 درصد از مشاغل کوچک در سال اول خود شکست می‌خورند و حدود 50 درصد از آنها در سال پنجم شکست می‌خورند.

اگرچه این موارد خاص مشاغل تجارت الکترونیک نیست اما نشانگر این است که شما نمی‌توانید فقط یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید و امیدوار باشید که مشتریان با کلیک به سایت شما بیایند. شما باید در یافتن مشتری‌های احتمالی پیش‌قدم باشید و با آنها کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها کالاهای فروشگاه خود را خریداری می‌کنند و برای بازدیدهای مکرر به سایت شما می‌آیند.

در ادامه هشت عملی را که شما می‌توانید برای رونق کسب‌وکار تجارت الکترونیک خود به ویژه در روزهای ابتدایی انجام دهید را معرفی کرده‌ایم. با این وجود بسیاری از این موارد در طول حیات سایت شما مهم خواهند بود و حتی سایت‌های بزرگی مانند آمازون هم مرتبا از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

1- مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

یک اشتباه که بسیاری از فروشگاه های آنلاین انجام می‌دهند این است که فکر می‌کنند سایتشان برای همه مناسب است. این تصور ممکن است برای فروشگاه‌های آنلاین بزرگی مثل آمازون درست باشد، اما برای همه فروشگاه های آنلاین درست نیست و حتی آمازون هم با این دیدگاه کار خود را شروع نکرد. آنها در ابتدا فقط روی فروش کتاب تمرکز داشتند و وقتی طعم موفقیت را در فروش کتاب چشیدند، دامنه محصولات خود را گسترش دادند.

شما باید مخاطب هدف خود را برای محصول خود مشخص کنید. به طور خاص، شما باید انواع افرادی را که به خرید محصولات شما علاقه‌مند هستند را شناسایی کنید. هنگامی که این را دانستید، مانند آنها فکر کنید. تازه پس از تولید یا تامین این محصولات ایده‌آل برای مخاطبان خود، می‌توانید روی بازاریابی آن محصول تمرکز کنید.

اغلب اوقات، خیلی‌ها صرفا با شناخت یک محصول، فروشگاه آنلاین برای فروش آن راه اندازی می‌کنند. آنها محصولی دارند که می‌خواهند بفروشند. با این حال، در حالت ایده آل، باید تجارت خود را از منظر بازاریابی ایجاد کنید، یعنی کشف کنید چه چیزی می‌توانید بفروشید که مخاطب مورد نظر شما را مجذوب و علاقه‌مند کند.

2- مشتریان‌تان را تشویق به تکرار خرید کنید

فروش به شخصی که در حال حاضر مشتری خوب و راضی است بسیار راحت‌تر از یک خریدار تازه و جدید است. کسانی که قبلا تصمیم گرفته‌اند، محصولات شما را دوست دارند شما را نادیده نخواهند گرفت. اگر به آنها خدمات عالی، محصولات با کیفیت بالا و قیمت رقابتی بدهید، خریدشان از شما باز هم ادامه خواهد داشت و اگر خوش شانس باشید حتی ممکن است شما را به دوستان خود هم توصیه کنند.

بسیاری از فروشگاه های آنلاین بیشتر بازاریابی خود را برای جلب افراد جدید در سایتشان انجام می‌دهند. آنها فراموش می‌کنند که در حال حاضر یک پایگاه پشتیبانی از مشتریان راضی دارند که خوشحال هستند و به محض نیاز به یک محصول جدید جایگزین، دوباره برمی‌گردند.

برخی از شرکت‌ها بهترین تخفیف‌ها را به مشتریان جدید می‌دهند در حالی که این مساله می‌تواند باعث شود مشتریان فعلی ناخواسته احساس ناخوشایندی کنند. این امر به ویژه هنگامی که شما از مدل اشتراک استفاده می‌کنید مشهود است و می‌تواند منجر به ریزش مکرر مشتریان شما شود چون مشتریان به راحتی تامین‌کنندگان را تغییر می‌دهند تا بتوانند تخفیف «خوشامدگویی» دیگری داشته باشند.

بسته به میزان افزایش قیمت می‌توانید از روش‌های تخفیف ویژه مانند «یکی بخرید، یکی رایگان دریافت کنید» برای مشتریان فعلی خود در نظر بگیرید. یک روش معمول دیگر، صدور کارت‌های وفاداری به مشتریان است که پس از استفاده از سطح مشخصی، به آنها پاداش خاصی می‌دهید.

3- پیش فروش و فروش جانبی ارائه دهید

هدف هر دو روش افزایش فروش فروشگاه های آنلاین است. این درو روش تاثیرات زیادی در ایجاد ارتباط شما با مشتری و تشویق به تکرار خرید آنها دارند.

پیش فروش شامل تشویق مشتریان برای خرید یک محصول قابل مقایسه با رده بالاتر از کالایی است که در ابتدا در نظر داشتند. فروش متقابل یا مکمل هنگامی اتفاق می‌افتد که بخواهید مشتریان خود را به خرید محصولات مرتبط یا مکمل ترغیب کنید.

به عنوان مثال ممکن است شما کتاب الکترونیکی ایجاد کرده باشید که از طریق فروشگاه تجارت الکترونیک خود می‌فروشید. هنگامی که مشتری آن کتاب الکترونیکی را خریداری می‌کنند، ممکن است با باز شدن یک پاپ آپ به طور خودکار پیشنهاد دهید که نسخه بهتر و گران‌تری از آن کتاب را با بخش‌های اضافی خریداری کنند. این نمونه‌ای از افزایش قیمت است – شما به جای نسخه اصلی که قصد خرید آن را داشتند، یک کالای ارتقا یافته و سودآور را به آنها می‌فروشید.

شما اغلب با نشان دادن نمودارهای ویژگی محصول، نشان می‌دهید که ارزش کالای گران‌تر نسبت به نسخه ارزان‌تری که مشتری در ابتدا قصد خرید آن را داشت، بیشتر می‌شود. مشتری معمولا با وجود این که مجبور به پرداخت هزینه بیشتری است، با توجه به این ارزش اضافی ترغیب می‌شود نسخه گران‌تر را بخرد.

فروش مکمل، محصولات مکمل را مشخص می‌کند که شاید در آن لحظه مشتری به آنها نیاز نداشته باشد اما غالبا اینها محصولاتی هستند که ممکن است مشتری در آینده در هر صورت خریداری کند. خرده فروشان آنلاین معمولا فروش مکمل را در صفحات پرداخت خود انجام می‌دهند. به عنوان مثال آمازون این کار را به طور منظم انجام می‌دهد.

این دو روش می‌تواند به خریدهای مکرر مشتری از شما کمک کند.

4- ارائه خدمات عالی به مشتری

راه دیگری که می‌توانید با آن مشتریان خود را به خرید مکرر تشویق کنید این است که اطمینان حاصل کنید بهترین خدمات ممکن را به مشتری می‌دهید.

به یاد داشته باشید که روند فروش در مرحله تولید ادامه می‌یابد. از آنجا که مشتریان معمولا نمی‌توانند محصول شما را قبل از خرید لمس یا تجربه کنند، برخلاف فروشگاه فیزیکی، باید با ایجاد تجربه خرید تا حد امکان برای آنها نگرانی آنها را کاهش دهید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آنها اعتماد به نفس خرید از شما را دارند چون می‌دانید که در خرید آنها مشکلی پیش خواهد آمد.

ویژگی مهم دیگر تجارت الکترونیک برای فروشگاه های اینترنتی این است که مردم هنگام تصمیم‌گیری به خرید، به بررسی محصولات و ریویوهای محصولات اعتماد می‌کنند.

به گفته اوبرلو، از هر 10 مصرف‌کننده نزدیک به 9 نفر قبل از خرید نظرات را می‌خوانند و 56 درصد از مصرف‌کنندگان قبل از خرید یک محصول حداقل چهار نظر را می‌خوانند. همچنین تقریبا نیمی از کاربران اینترنت می‌گویند حداقل ماهانه یک بار بررسی آنلاین ریویوی محصولات می‌پردازند بنابراین اگر می‌خواهید از مشتریان خود نظرات درخشان داشته باشید، باید خدمات خوبی به مشتری ارائه دهید.

بررسی‌های ضعیف یا ریویوهای منفی مشتری نه تنها شانس بازگشت او را به عنوان مشتری کاهش می‌دهد. بلکه همچنین سایر خریداران بالقوه را از آزمایش محصولات شما منصرف می‌کنند. در عوض آنها به سایت دیگری با بررسی بهتر مراجعه می‌کنند و به آنها اطمینان می‌کنند و پول خود را در آنجا خرج کنند.افزایش فروش فروشگاه آنلاین با قیف فروش

 

5- بازاریابی در تمام مراحل فرآیند خرید

یک اشتباه رایج بین مبتدیان تجارت الکترونیک و فروشگاه های آنلاین این است که فکر می‌کنند می‌توانند به سادگی تبلیغ کنند و مردم برای خرید محصولاتشان هجوم می‌آورند.

در حقیقت، مشتریان مراحل مختلفی را در فرآیند خرید طی می‌کنند و شما باید بازاریابی خود را در هر مرحله انجام دهید. همیشه به خاطر داشته باشید که مشتریان شما قبل از اینکه بخواهند هزینه‌ کنند، از یک کانال خرید عبور می‌کنند. اگرچه تغییرات زیادی در قیف خرید وجود دارد، اما یک نوع معمول قیف فروش که منجر به افزایش فروش فروشگاه های آنلاین شود شامل مراحل زیر است (از بالا به پایین) است:

نیاز به شناخت دارد – مشتری بالقوه متوجه می‌شود که به یک نیاز احتیاج دارد

جستجوی اطلاعات – او شروع به جستجوی اطلاعات برای کمک به حل مشکل می‌کند

ارزیابی گزینه – مشتریان بالقوه در آنچه او کشف کرده است تامل می‌کنند

تصمیم خرید – مشتری آماده تصمیم‌گیری برای خرید است

ارزیابی پس از خرید – هنگامی که مشتری خریدی را انجام داد، ارزیابی می‌کند که آیا خریدش تصمیم درستی بوده است یا خیر؟

معمولا این وسوسه در صاحبان فروشگاه‌های آنلاین و تجارت الکترونیک وجود دارد که به مرحله 4 بازاریابی برسند. با این حال، اگر این کار را انجام دهید، احتمالا همه کسانی را که در مراحل اولیه فرآیند هستند یعنی افرادی که هنوز آماده خرید نیستند، از دست خواهید داد و هنگامی که آنها آماده خرید هستند، شما را دور می‌زنند.

همچنین باید دقت داشته باشید روند بازاریابی خطی نیست. مشتریان فرایند را خودشان و اغلب خارج از توالی طی می‌نند. شما در حالت ایده‌آل باید پروسه بازاریابی داشته باشید که شامل هر پنج مرحله باشد.

6- به یاد داشته باشید که افزایش فروش فروشگاه های آنلاین می‌تواند در سطح جهانی باشد

اگر شما یک فروشگاه سنتی دارید، پس مشتری‌هایتان محدود به منطقه اطراف مغازه شما خواهد بود. تنها راهی که می‌توانید مشتری خود را افزایش دهید، باید دقت کنید که باز کردن شعب اضافی هزینه زیادی خواهد داشت. بیشتر کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک و فروشگاه های آنلاین برای کسب مخاطبان جهانی کار می‌کنند.

اگر محصول شما به هر طریقی برای مخاطبان جهانی کاربرد دارد، باید جزئیات حمل‌ونقل بین‌المللی را به سایت خود اضافه کنید. البته،  اگر محصول شما دیجیتال است، تحویل محصول به آن طرف دنیا گران‌تر از هزینه محله شما است.

7- از اتوماسیون بازاریابی برای ارائه تخفیف‌های ویژه استفاده کنید

استفاده از اتوماسیون بازاریابی به افزایش فروش فروشگاه های آنلاین و فروش متقابل می‌انجامد. با استفاده از اتوماسیون بازاریابی می‌توانید مجموعه‌ای از ایمیل‌های پس از خرید (حتی پیام کوتاه با نرم افزار مناسب) را تنظیم کنید. حتی می‌توانید برای آموزش مشتریان خود و ارائه خدمات پس از فروش، به صورت متوالی ایمیل‌های آموزشی و پروموشنی (یا پیام‌های اس ام اسی) را تنظیم کنید. این ایمیل‌ها همچنین می‌توانند شامل تخفیف‌های ویژه محصولاتی باشند که برای یک مشتری خاص جذاب هستند.

این امر به ویژه هنگامی مفید است که کالاهایی را برای برخی داشته باشید که به صورت مداوم و در توالی مشتریتان به آن نیاز داشته باشند. مثلا فروش اقلام مربوط به عروسی یا نوزادان. به این ترتیب وقتی مشتری شما به عروسیش یا سالگرد عروسیش نزدیک‌تر می‌شود یا برای کودکان در مراحل مختلف زندگی کودک، پیام‌های هدفمندی ارسال کنید و تخفیف‌هایی را برای محصولات مناسب آن زمان ارائه دهید.

یکی دیگر از موارد استفاده از اتوماسیون بازاریابی، شناختن رویدادهای مشتری مانند تولد، سالگرد و حتی رویدادهای فصلی مانند کریسمس است. می‌توانید یا مثلا پیام‌های شخصی برای یادآوری روز خاص هر مشتری تنظیم کنید. این موارد می‌توانند برای خرید بعدی مشتری تخفیف‌های ریالی باشند. به عنوان مثال ممکن است برای هر مشتری کد کوپن تخفیف 10 درصدی در روز تولد خود ارسال کنید.

8- بازاریابی محتوا یی و بازاریابی اینفلوئنسر مارکتینگ تاثیرگذار را در نظر بگیرید

یک شکل ارزشمند بازاریابی آنلاین، بازاریابی محتوایی و بازاریابی اینفلوئنسر مارکتینگ است. این بازاریابی‌ها برای ساخت محتوای ارزشمند استفاده می‌شوند تا مشتریان بالقوه شما را تحت تاثیر قرار دهند. این روش شاید به صورت مستقیم به افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی منجر نشود اما در طولانی مدت می‌تواند به جذب لید و مشتری جدید کمک کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید