بهترین سایت عمده فروشی محصولات
بهترین سایت عمده فروشی محصولات

بهترین سایت عمده فروشی محصولات چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

محبوبیت تجارت الکترونیک عمده فروشی در حال افزایش است زیرا بیشتر تجارت های B2B سنتی فعالیت های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. در این مقاله، ما قصد داریم به خریدار B2B مدرن و عمده فروشان، مزایای تجارت الکترونیکی برای عمده فروشان و آنچه که باید در یک بستر تجارت الکترونیکی عمده فروشی ارائه شود را ارائه خواهیم داد.

تجارت عمده فروشی چیست؟

تجارت الکترونیک عمده فروشی الگویی از تجارت بین بنگاهی (تجارت الکترونیکی B2B) است که به جای فروش محصولات خود به صورت جداگانه به مصرف کنندگان، آنها را به صورت عمده و با تخفیف به کسب و کارهای دیگر از طریق فضای وب می فروشند.

در زنجیره تأمین، اساساً به این مدل واسطه بین تولید کننده و توزیع کننده یا خرده فروش می گویند.

علاوه بر این، از آنجا که ما در مورد تجارت الکترونیک عمده فروشی صحبت می کنیم یک عنصر خرید و فروش آنلاین وجود دارد چیزی که در تجارت B2B نسبتا جدید و با رشد سریع است.

5 مزیتی که عمده فروشی آنلاین بر بستر تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای B2B دارد

پیش از این، روند فروش B2B عمدتا به فروشندگان متکی بود که روابط طولانی مدت با مشتریان ایجاد می کردند حتی برای معاملات ساده تر نیز این فرایند اجرا می شد. با این حال، افزایش تجارت الکترونیکی وضعیت موجود را تغییر داده و مزایای بسیاری را برای شرکت های B2B که تصمیم به فروش آنلاین دارند فراهم کرده است که در زیر به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

  1. تجارت الکترونیک عمده فروشی فرآیندهای دستی را خودکار می کند

استفاده از یک بستر تجارت الکترونیکی برای فروش کالا راهی برای خودکار سازی فرایندهای دستی زمان بر است. با یک بستر یا پلتفرم B2B مناسب، کارهایی مانند پرداخت، صدور پیش فاکتور و مدیریت موجودی به جای کار دستی به وسیله سیستم های تحت وب انجام می شود.

کارمندان می توانند منابع خود را به بخشهای دیگر کسب و کار مانند بازاریابی دیجیتال یا خدمت دهی ویژه به مشتری اختصاص دهند. علاوه بر این، تیم های فروش می توانند به جای پردازش سفارش برای خریدهای عمده که به راحتی از طریق یک مدل خودکار در وب سایت می تواند انجام شود وقت خود را برای کار با مشتریان بزرگتر و پیچیده تر صرف کنند.

2. دسترسی به مشتریان بیشتر و بازارهای جدید

کسب و کارهای عمده فروشی بر بستر تجارت الکترونیکی به مکان فیزیکی مقید نیستند. آنها می توانند از طریق وب سایت، رسانه های اجتماعی و مارکت پلیس های B2B به مشتریان در سراسر جهان دسترسی پیدا کنند.

به دلیل این تجربه حضور همه جانبه در کانال های مختلف، مشتریان شما هنگام جابجایی بین کانال های مختلف، فرصت بیشتری برای یافتن شما خواهند داشت.

علاوه بر این فروش عمده بصورت آنلاین فرصتی عالی برای ایجاد آگاهی از برند است اگر می خواهید در بازارهای جدید وارد شوید بدون اینکه نیاز به سرمایه گذاری زیادی برای به دست آوردن مشتریان جدید در آن منطقه جغرافیایی داشته باشید.

3. دسترسی گسترده به داده و اطلاعات 

سایت عمده فروشی محصولات
سایت عمده فروشی محصولات

وقتی وب سایتی دارید می توانید دسترسی بیشتری به سطح گسترده اطلاعات و اطلاعات مشتری از قبیل موارد زیر داشته باشید:

صفحات و محصولاتی  که در روز / هفته / ماه بیشترین بازدید را دارند.

تعداد بازدید کنندگانی که روی یک لینک خاص کلیک کرده اند.

میانگین مدت زمان صرف شده در یک صفحه وب.

درصد کاربرانی که از سایت بازدید کرده اند در مقابل کسانی که از سایت خارج شده اند.

این داده ها می توانند اثربخشی و موفقیت کمپین های بازاریابی، سبد محصولات، قیمت ها و تخفیف ها و موارد دیگر را به شما اطلاع دهند. همراه با بازخورد نمایندگان فروش و بخش ارتباط با مشتری، می توانید درک بهتری از نیازهای مشتری خود داشته باشید.

4. بهبود خدمات ارائه شده به مشتریان

تجارت الکترونیک نه تنها به شما این فرصت را می دهد كه درگاه های اتوماتیک را به مشتریان خود ارائه دهید بلكه می توانید از شخصی سازی خدمات، برای بهبود تجربه آنها نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، کاتالوگ های سفارشی و لیست های قیمت، ورود به سایت شما و دریافت محصولات مورد نظر را بدون نیاز به صحبت با یک فروشنده، برای مشتریان آسان می کند.

با ارائه سرویس تخمین هزینه برای حمل و نقل، توصیه های محصول و قیمت پیشنهادی پیشرفته که می تواند توسط چندین ذینفع بررسی و تایید شود می توانید راحتی بیشتری ایجاد کنید.

“یک راه واقعا فوق العاده برای ارائه سرویس فراتر از انتظارات مشتریان و ایجاد تمایز در B2B، استفاده از تجربه ها در صنعت های B2C و آوردن آنها به سایت خود است. مثلا کارهای مختلفی می توانید انجام دهید که یکی از مهمترین آنها شاید تخمین زمان تحویل کالا باشد.

کوئنتین مونتالتو ، مدیر عامل شرکت ShipperHQ

5. فروش از طریق دستگاه های تلفن همراه.

خریداران عمده فروشی دائما در حال خرید یا فروش هستند. بسیاری وقت خود را به نشستن جلوی میز کار یا لپ تاپ نمی گذرانند. درعوض، آنها از دستگاه های تلفن همراه خود برای یافتن اطلاعات مربوط به محصولات در هنگام مسافرت یا حتی در مسیر رفت و آمد به محل کار استفاده می کنند و تا حدودی به موبایل های خود متکی هستند و اکثر کارهای خود را از طریق موبایل انجام می دهند.

سایت عمده فروشی محصولات
سایت عمده فروشی محصولات

تجارت الکترونیکی این امکان را برای آنها فراهم می کند که در مورد گزینه های مختلف به صورت آنلاین تحقیق کرده و از طریق تلفن های همراه خود خرید کنند.

خریدار عمده فروشی در حال تغییر است

مشتریان B2B در حال تجربه درخواست خرید محصولات به صورت دیجیتال هستند. این جمله کاملا منطقی است که مشتریان عمده فروشی همان افرادی هستند که برای خرید وسایل شخصی به صورت آنلاین خرید می کنند:

آنها به خرید از فروشگاه های اینترنتی عادت کرده اند

آنها ایده ها و محصولات جدیدی را در گوگل جستجو می کنند

آنها با کارت های اعتباری و کیف پول دیجیتال پرداخت می کنند

آنها از طریق تلفن های خود به جستجوی شبکه های اجتماعی می پردازند

به علاوه، این خریداران وقت زیادی را در تجربه خرید آنلاین صرف می کنندد. آنها قبل از اینکه حتی به یک نماینده فروش فکر کنند در مورد یک مارک و محصولات آن تحقیقات گسترده ای انجام می دهند.

به عنوان مثال، خریداران B2B قبل از خرید از یک مارک خاص، تقریباً 12 بار در مورد مارم مورد نظر جستجوی آنلاین انجام می دهند. بعلاوه، 74٪ گزارش می دهند که حداقل نیمی از خریدهای کاری خود را به صورت آنلاین انجام می دهند.

چگونه می توان برای ایجاد فروشگاه عمده فروشی بر بستر تجارت الکترونیک آماده شد

قبل از ساخت یک سایت تجارت الکترونیک عمده فروشی، باید مطمئن شوید که چندین چیز در جای خود قرار گرفته اند. در اینجا برخی از مراحلی وجود دارد که می توانید برای آماده سازی کسب و کار خود برای حرکت آنلاین انجام دهید.

1. نیازهای پروژه خود را درک و پیدا کنید.

قبل از ساخت ویترین خود در فروشگاه تجارت عمده فروشی آنلاین، مهم است که دقیقاً آنچه را که می خواهید در مقابل آنچه شما نیاز دارید را به خوبی درک کنید.

رقبای خود را تحلیل کنید.

وقتی محصولات خود را در گوگل یا آمازون جستجو می کنید رقبای شما چه کسانی هستند؟ نتایج جستجو به شما نشان می دهد که با چه کسانی متمایز هستید. چه چیزی ارائه می دهید که متفاوت تر از رقبای شما در جستجوهای موتورهای جستجو ظاهر می شود؟

مشخص کنید کدام محصول را می خواهید بفروشید.

با چه محصولی می توانید در سایت خود شروع کنید؟ چگونه آن خط محصول را گسترش می دهید؟ با محصولی که حاشیه سود بالایی دارد شروع کنید.

نحوه پذیرفتن پرداخت ها را تعیین کنید.

از کدام پردازنده پرداخت استفاده خواهید کرد؟ افراد از چه کارت های اعتباری می توانند در سایت شما استفاده کنند؟ آیا مشتریان قادر به پرداخت با شرایط اعتباری خواهند بود؟ اکنون با فهمیدن پاسخ این سوالات، شما از گزینه های مختلفی که در پرداخت خواهید داشت آگاه خواهید شد و کار را برای مشتریان آسان خواهید کرد.

2. موانع بالقوه را شناسایی کنید.

مهم نیست که در کدام صنعت فعالیت می کنید حداقل یک مانع وجود دارد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

آیین نامه ها: در صورت وجود، قوانین دولتی برای خرید محصولات موجود در فروشگاه شما چیست؟ به عنوان مثال، آیا می توان اقلام موجود در فروشگاه آنلاین شما را به هر شهر یا کشور حمل کرد؟

مجموع سفارشات ناشناخته: برخی از سایت های تجارت الکترونیکی سیستمی دارند که پس از اتمام پرداخت هزینه حمل و نقل را نیز محاسبه می کند بنابراین مشتری با اطلاع از هزینه کل سفارش از سایت خارج می شود و بعد از ارسال کالا ناراحتی یا نارضایتی بابت عدم شفافیت در محاسبه هزینه حمل و تحویل ایجاد نمی کند.

ایجاد حساب: در برخی موارد، مشتری اکانت ایجاد می کند اما تا زمانی که اکانت توسط ادمین تأیید نشود نمی تواند سفارش دهد.

برخی از این چالش ها بزرگتر از بقیه هستند اما خوب است آنها را از قبل شناسایی کنید تا برنامه ای برای جلوگیری از وقوع آنها داشته باشید.

3. اهداف پلتفرم تجارت الکترونیک را روشن کنید.

مشخص کنید که سایت تجارت الکترونیک شما چه پیشنهادی را به مشتریان ارائه می دهد که دیگران ارائه نمی دهند. اکنون همچنین زمان خوبی برای تعیین برخی اهداف خاص است ، مانند:

اهداف درآمد شما چیست؟

آیا می خواهید چرخه فروش را کاهش دهید؟

آیا می خواهید سرعت انجام سفارش خود را افزایش دهید؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند اهداف بستر عمده فروشی خود را در اولویت قرار دهید.

4. نرم افزار تجارت الکترونیکی خود را انتخاب کنید.

سیستم عامل های زیادی وجود دارد و اطمینان از اینکه این سیستم عامل متناسب با نیازهای خاص شما برای سفارشات عمده باشد مهم است. از این زمان استفاده کنید تا واقعاً با گزینه های خود آشنا شوید. نسخه ی نمایشی را امتحان کنید. در مورد خدمات مشتری  از آنها سوال کنید.

برنامه ریزی کنید که زمان کافی را در این مرحله صرف کنید. انتخاب بستر مناسب تجارت الکترونیکی عمده فروشی یک تصمیم مهم تجاری است.

چه چیزی را باید در یک سیستم عامل تجارت عمده فروشی جستجو کنید

هنگامی که برنامه ای برای دیجیتالی کردن کسب و کار عمده فروشی خود در نظر گرفتید زمان انتخاب یک بستر تجارت الکترونیکی فرا رسیده است. در اینجا برخی موارد دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

1. متناسب با بودجه شماست.

هنگام انتخاب یک پلتفرم تجارت الکترونیکی، باید اطمینان حاصل کنید که در بودجه شما می گنجد و همچنین برای استراتژی بلند مدت شما نیز مناسب است.

در اینجا چند سوال بالقوه برای پرسیدن وجود دارد:

هزینه کل راه اندازی سایت چقدر است؟ آیا گزینه های خارج از چارچوب وجود دارد که به شما در کاهش هزینه ها کمک کند؟

سطح دشواری نگهداری سایت چقدر است؟ چه چیزی برای شما به روز می شود در مقابل چه چیزی باید به صورت دستی به روز شود؟ آیا شما مسئول مدیریت امنیت و ارتقا هستید؟

2. ادغام گسترده.

زمان سیستم های یکپارچه گذشته است. امروزه، بستر تجارت الکترونیکی شما باید بتواند با سایر سیستم های نرم افزاری ادغام شود تا یک تجربه خرید یکپارچه برای مشتریان خود ایجاد کند.

3. سئو و قابلیت های بازاریابی محتوا.

خریداران عمده فروشی اغلب از اینترنت برای جستجوی محصولات استفاده می کنند. محتوای خوب برای کمک به خریداران مهم است که نه تنها سایت شما را پیدا کنند بلکه پس از حضور در آنجا تصمیم گیری کنند.

مطالب مرتبط: صفر تا صد بازاریابی دیجیتال در عمده فروشی آنلاین و B2B

بستر تجارت الکترونیکی شما باید شما را قادر به ارائه محتوای بهینه سازی شده SEO کند که به سوالات دقیق خریداران پاسخ می دهد. علاوه بر این، هنگامی که آنها در سایت شما قرار گرفتند محتوای صفحه محصول را شفاف کنید – از توضیحات گرفته تا مشخصات فنی – مشتریان با استفاده از این اطلاعات کامل و شفاف می تواند اطمینان حاصل کنند که محصولات دقیق مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

4. مرور دسته بندی ها و قابلیت جستجو.

وقتی کاتالوگ گسترده ای با SKU های بیشمار دارید باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان دقیقاً محصولات مورد نیاز خود را پیدا می کنند. یک راه حل ارائه جستجوی و فیلتر چند وجهی است که به خریداران اجازه می دهد ویژگی های خاص محصول (به عنوان مثال، اندازه، وزن، رنگ) را فیلتر کنند  تا نتایج جستجو را محدود کنند.

گزینه دیگر استفاده از فناوری جستجوی مجهز به هوش مصنوعی است برای اطمینان از اینکه خریداران دقیقاً همان چیزی را که می خواهند پیدا می کنند.

“خریداران با استفاده از جستجو بالاترین سطح خریداران شما هستند. آنها دقیقاً می دانند که به دنبال چه چیزی هستند و مهم این است که آنها دقیقاً آن را پیدا کنند. بنابراین استفاده از فناوری جستجوی مبتنی بر NLP یا پردازش زبان طبیعی، نتایج جستجوی مرتبط را تضمین می کند.”

 Ford Crane ، مدیر مشارکت های استراتژیک در Klevu

5. تطبیق پذیری پرداخت.

کاهش اصطکاک به طور فزاینده ای برای کسب و کارهای B2B مهم است. چگونگی پذیرش پرداخت ها توسط کسب و کارها، می تواند به طور کلی در موفقیت کانال تجارت الکترونیکی آنها تاثیر بسزایی داشته باشد و درگاه پرداخت و گزینه های پرداختی که انتخاب می کنید تفاوت زیادی ایجاد می کند.

“به دنبال یک درگاه پرداخت با قابلیت های پیشرفته باشید که از تجارت و رشد شما پشتیبانی کند. همچنین، به مشتریان خود توانایی پرداخت هزینه از راه های مناسب آنها را بدهید. با ارائه توانایی پرداخت الکترونیکی به مشتریان، با استفاده از کارتها با استفاده از پیش فاکتور یا حتی تلفنی از طریق پایانه مجازی، پرداخت الکترونیکی را برای آنها آسان تر می کنید و دیگر لازم نیست منتظر رسیدن چک از طریق پست باشید. “

کیسی گریسولد ، راه حل های فاکتور GM در BlueSnap

مارکت پلیس B2B: بهینه ترین راه حل تجارت الکترونیک عمده فروشی

اما اتفاق خوبی که در این زمینه به وجود آمده است به وجود آمدن راه حل‌های تجارت الکترونیکی است که باعث ایجاد بستر منسجم و بانک اطلاعاتی کاملی از تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان و خرده فروشان شده است.

این بستر همان مارکت پلیس‌های B2B هستند که یکی از بزرگترین‌های آنها سایت علی بابا (AliBaba) یا علی اکسپرس (AliExpress) است. که به صورت کمیسیون بیس فعالیت می‌کنند.

در این سیستم زنجیره تامین و فروش به راحتی می‌توانند لیستی از تامین کنندگان و فروشندگان پیدا کرده و در قالب پلتفرم به توافق رسیده و قراردادهای همکاری منعقد کنند.

در ایران هم اولین و بزرگترین پلتفرم دو زبانه که به صورت مارکت پلیس B2B فعالیت می کند فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس ایکسب است. ای کسب اولین پلتفرم مارکت پلیس B2B ایران با بیش از ۲۰ هزار مشتری در سال ۲۰۰۸ تاسیس و راه اندازی شد.

به طور کلی هدف شما در تجارت B2B دسترسی و همکاری آسان با تامین کنندگان و فروشندگان معتبری است که به موقع پاسخگو باشند و محصولات و خدمات با کیفیت بالا ارائه دهند و محصولات را به موقع ارسال کنند و قیمت مناسب یا ارزانی نیز داشته باشند که پلتفرم ای کسب این خدمات را به راحتی برای شما فراهم کرده است و کافی است ثبت نام کرده و پروفایل یا فروشگاه اینترنتی خود را در آن فعال کنید.

خلاصه و جمع بندی: 

عمده فروشانی که از بستر تجارت الکترونیکی برای فروش به خریداران B2B استفاده می کنند مزایای بسیاری را تجربه می کنند. و هرچه کسب و کارهای عمده فروشی که فعالیت های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند بیشتر باشند شما باید تجربیات شخصی تری ایجاد کنید تا از رقبا متمایز شوید – که در صورت داشتن یک بستر تجارت الکترونیکی مناسب به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

شما امروزه برای مدیریت عمده فروشی خود نیازمند روش‌ها و راه حل‌های نوین برای ارائه ساده و موثر خدمات به مشتریان هستید که دو مورد از آن راه حل‌ها به این صورت است که شما یک پلتفرم و فروشگاه اینترنتی برای خود راه اندازی کنید یا اینکه از پلتفرم‌های مارکت پلیس B2B مانند سایت ایکسب استفاده کنید. حال شاید برایتان سوال باشد که کدام یک از این دو روش بهترین گزینه است. قطعا به استراتژی شما بستگی دارد که کدام روش را انتخاب کنید ولی چند تا توصیه و راهنمایی اینجا لازم است:

  • راه اندازی یک پلتفرم شخصی نیازمند سرمایه‌گذاری است ولی پلتفرم مارکت پلیس یا فروشگاه اینترنتی B2B نیازی به هزینه و سرمایه گذاری ندارد.
  • سئو کردن و بالا نگهداشتن کلمات کلیدی یک شرکت در فروشگاه اختصاصی کاری سخت و هزینه‌بر است ولی در مارکت پلیس‌ها به دلیل همه جانبه بودن‌شان از نظر سئویی راحت‌تر بالا می‌آیید و در صفحات اول گوگل قرار می‌گیرد.
  • دستیابی به مشتری و تامین کننده‌های جدید در مارکت پلیس‌ها به دلیل جامع بودن بانک اطلاعاتی شرکت‌ها در آن، آسان است.
  • شما حتی با ساختن فروشگاه اختصاصی خود جهت تقویت ردپای خود در فضای دیجیتال همزمان در مارکت پلیس‌ها هم می‌توانید حضور داشته باشید.

موارد بسیار دیگری هم وجود دارد که استفاده از مارکت پلیس‌هایی مانند ایکسب (Ecasb.com)  را در ابتدای حضور خود و حتی بعد از ایجاد فروشگاه اینترنتی اختصاصی توجیه می‌کند. برای شروع به کار و آشنایی با نحوه کار مارکت پلیس‌ها شما می‌توانید با یک اسکیل کوچیک‌تر و به صورت رایگان همین امروز شروع کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید